Aktuality

Grafický kalendář 2024

Kalendář vychází každým rokem v omezeném nákladu 150 výtisků a obsahuje šest originálních grafických listů od šesti současných členů a členek Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Obálka a úvodní text je pro rok 2024 věnován Jiřímu Kolářovi, který by v příštím roce oslavil 110. výročí svého narození.

V Kalendáři 2024 naleznete grafické listy od Milana Starého, Martina Salajky, Pavla Piekara, Xénie Hoffmeisterové, Evy Vlasákové a Libora Beránka. Všem autorům děkujeme za milou spolupráci.

Milan Starý | On, riso, tisk z výšky, vlastní tisk

Martin Salajka | Hnízdo, litografie, litografická dílna Svoboda (varianta A, varianta B)

Pavel Piekar | Ladislav Čepelák, dvoubarevný linoryt, vlastní tisk

Xénia Hoffmeisterová | V Pařeništi, litografie, litografická dílna Ječná, tiskař Štěpán Keprta

Eva Vlasáková | Veselé odpoledne, barevná litografie, litografická dílna Ječná, tiskař Martin Bouda

Libor Beránek | V povětří, tříbarevný sítotisk, tiskař René Řebec

 

Náklad: 150 ks

Grafická úprava: Petr Foltera

Text: Renata Roubíčková

IMG_8375 image_6487327 (5) image_6487327 (6)

image_6487327 (7) image_6487327 (8) image_6487327 (9)

image_6487327 (10)      A     image_50424577     B     image_50734081

 

Grafický kalendář je možné vyzvednout přímo v Galerii Hollar, případně objednat přes náš e-shop.

Objednávku je možné zaslat také přímo na e-mail: martina.uhlirova@hollar.cz či galerie@hollar.cz,

v tomto případě prosím do poznámky uveďte výběr z variant A, B.

23.11. 19 hod | Spisovatelé mezi obrazy | Miroslav Černý

Vážení a milí,

srdečně vás zveme na cyklus „Spisovatelé mezi obrazy“, který pořádá Asociace spisovatelů a SČUG Hollar.

V úterý 23.11.2023 od 19:00 se můžete v Galerii Hollar (Smetanovo nábřeží 6, Praha 1) setkat s Miroslavem Černým při čtení z jeho sbírek Karavansaraj a Silou psů.  Moderuje Simona Martínková Racková.

Těšíme se na setkání

Galerie Hollar

Literarni Hollar_Černý-page-001

 

Smuteční oznámení

Vážení,

s hlubokou lítostí oznamujeme,

že nás 25. října 2023 ve věku nedožitých 92 let opustila akademická malířka Kateřina Vítečková.

 

S úctou a soustrastí rodině a všem přátelům,

Sdružení českých umělců grafiků Hollar

 

Katerina_Viteckova_Parte-page-001

28.10. je galerie uzavřena

Z důvodu státního svátku je 28.10.2023 Galerie Hollar uzavřena.

Budeme se na vás opět těšit v neděli

18.10. od 18.30 hod | Grafici ŽIVĚ | Šimon Brejcha

Nový besední cyklus

GRAFICI ŽIVĚ

Jeden večer, jeden autor, živá prezentace práce, myšlenek, tvůrčích souvislostí.

~

Na první večer, přijal pozvání laureát ceny Vladimíra Boudníka ŠIMON BREJCHA.

ST 18.10. 2023 od 18.30 hod Galerie Hollar

~

V rámci cyklu GRAFICI ŽIVĚ bude možné seznámit se s umělci SČUG Hollar jinak než prostřednictvím jejich děl na výstavách. Bude příležitost spojit si osobu autora přímo s jeho výtvarnými artefakty, poznat, jak uvažuje o své práci, nahlíží na výtvarné problémy, technická řešení a jak jsou pro něj důležité např. mimooborové přesahy. Přijďte poslouchat, dívat se, ptát se.

Nový cyklus umožní návštěvníkům naživo se setkat a seznámit s grafikem-umělcem. Samotným členům pak nabídne prostor pro mezigenerační dialog, pro osobní i profesní sdílení mimo stěny ateliérů a dílen.

Besední večery budou probíhat v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží 6. Obsahově nebudou sice přímo souviset s aktuálně výstavou, ale podpoří komunitní život sdružení s přizváním veřejnosti. Půjde o nový rozměr využití spolkové galerie.

Můžete těšit na jedinečné zážitky při setkáních s umělci všech generací. Večery moderuje Milan Starý.

~

ŠIMON BREJCHA absolvoval studia na Univerzitě Karlově v Praze (1994). Zúčastnil se řady stipendijních a rezidenčních pobytů, zejména v německém prostředí. Rozsáhlá je jeho výstavní i publikační činnost – vedle domácích center (2021 Galerie Jiřího Jílka, Šumperk; 2020 Galerie Václava Špály, Praha; 2020, Hollar, Praha; 2016 GASK, Kutná Hora; 2010 Galerie umění v Karlových Varech / Oblastní galerie v Liberci ad.) se pravidelně prezentuje také v zahraničí (2022 Galerie Raskolnikow, Drážďany; 2015 Bourglinster, Luxembourg; 2013 Gallery Am schwarzen Meer, Bremen; 2011 Kunstverein Coburg ad.). Účastní se také přehlídek skupinových, resp. globálních grafických bienále (2022 International Biennial Print Exhibit: 2022 R.O.C., Taiwan; 2021 Internationale Grafik-Triennale Frechen, Německo; 2018 Impact 10, Santander, Španělsko; 2015 International Print Biennale, Guanlan, Čína ad.). Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Památníku národního písemnictví, Muzea umění Olomouc, Galerie hlavního města Prahy, Městské galerie v Karlových Varech, v liberecké Oblastní galerii umění, Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum v Győru, Tama Art University v Tokiu, National Taiwan Museum of Fine Art, Stredoslovenskej galérii umenia v Bánskej Bystrici ad. Mimoto jsou jeho díla v majetku řady soukromých sběratelů doma i v zahraničí (Japonsko, Taiwan, Nizozemí, UK, USA).

FB událost -> https://fb.me/e/1mDs7lafA

~

Těšíme se na setkání ♥

— 

Galerie Hollar

Výstava CONNECTED III – DAYS OF ARTIST BOOK | Vídeň – Künstlerhaus FACTORY

CONNECTED III / Days of Artist Books

CONNECTED III je výstava knih umělců z Rakouska a České republiky. Společný projekt Künstlerhaus Vereinigung a pražského SČUG Hollar poskytuje příležitost k navázání dialogu mezi oběma uměleckými spolky, umělci a návštěvníky. Ať už se jedná o unikátní uměleckou knihu, objekt nebo jiný formát – objevit lze každý materiál, všechny techniky a média.

CONNECTED III / Days of Artist Books
– Ausstellung, Künstlerhaus, Factory – www.kuenstlerhaus.at
– kurátoři: JAROSLAVA SEVEROVÁ & MARTIN S. LOHNICKY
– vernisáž 6. října 2023 v 19 hodin (s Martinem S. Lohnickým, Jaroslavou Severovou a zúčastněnými umělci)
– kurátorská prohlídka, 7. října 2023, 21:00 -> Langen Nacht der Museen 2023 – https://fb.me/e/U1Xvm9oD
– trvání výstavy: 7.-15.10.2023

Vystavují: Anke Armandi, Mikoláš Axmann, Stella Bach, Kerstin Bennier, Peter Braunsteiner, Šimon Brejcha, Luise Buisman, Kateřina Černá, Babsi Daum, Leslie De Melo, Katya Dimova, Claudia Dölcher (crackthefiresister), Julia Dorningen, Michael Endlicher, Gernot Fischer-Kondratovitch, Harald Gfader, Sibylle Gieselmann, Regina Hadraba, Wolf D. Hoefert, Xénia Hoffmeisterová, Hanna Hollmann, Pavel Hora, Helena Horálková, Eva Hradil, Rita Kämmerer, Svatopluk Klimeš, Lena Knilli, Iva Krupicová, Lisa Kunit, Dora Kuthy, Alena Laufrová, Gert Linke, Christoph Luger, Jan Měrička, Hana Mičková, Martin Mulač, Andreas Ortag, Szilvia Ortlieb, Javier Pérez Gil, Bruno Pisek, Miroslav Polcar, Jadranka Protić, Martin Raudenský, Jiří Šalamoun, Barbara Šalamounová, Käthe Schönle, Susanna Schwarz, Leonard Sheil, Hubert Sielecki, Jana Šindelová, Thomas Steiner, Wolfgang Stifter, Andrea Štosková, Maria Temnitschka, Sophie Tiller, Desislava Unger, René Van De Vondervoort, Martin Velíšek, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková,  Natalia Weiss, Elisabeth Weissensteiner, Eef Zipper, Greta Znojemsky

CONNECTED III
Názvu výstavy je možné porozumět třeba ve smyslu PROPOJENO. Jde totiž o výstavu Autorských knih. Knihy obecně spojuje vazba / binding/, i když u autorských uměleckých knih, někdy můžeme najít pouzdro nebo krabici, která vazbu nahrazuje. Jen více listů, které jsou nějakým způsobem spojeny, může vytvořit celek, který je možno prohlížet, nebo číst.
SOUVISLOST můžeme najít v tom, že výstava ukazuje práce členů dvou tradičních uměleckých sdružení na jedno téma.  Jde o umělce dvou států, Rakouské a České republiky. Jedna velká část historie je nám společná, učíme se znovu spolupracovat, snažíme se o sobě dovědět více, budoucnost vidíme v celku Evropské unie. Autory české části jsou členové uměleckého sdružení Hollar, kteří odpověděli na open call na téma Autorská kniha. Výsledkem je kolekce uměleckých objektů, které často vznikly jako jen jeden originální exemplář. Soubor ukazuje zájem českých umělců o tuto formu vizuálního sdělení, v tomto času a na tomto místě.
SPOJITOST možná výstava prokáže, hledáme, co je nám společné po dlouhých dobách odloučení. Kulturní výměna ale probíhala vždy, i v dobách podivných, za okolností méně příznivých. Je tudíž na co navazovat.

Jaroslava Severová / SČUG Hollar Praha

Výstavní projekt vznikl s laskavou podporou Velvyslanectví České republiky v Rakousku a Českého centra Vídeň.

Výstava AFRODITA DNES / Řecko – Patra

AFRODITA DNES

V rámci 6tého „Patras World Poetry Festival “ s názvem Invisible People, Invisible Thoughts, kterého se účastnilo celkem 68 básnířek a básníků z celého světa, byla také – v rámci festivalu –  otevřena výstava Afrodita dnes. Výstava vznikla ve spolupráci českého centra v Aténách(s paní Lucií Kuligovou, ředitelkou), SČUG Hollar a organizátory festivalu. Výstava byla otevřena na 2 místech – jedna výstavní místnost byla v centru Agora Argyri v rámci festivalu od 4 – 14.9. a v Cube Gallery od 4. – 30.9.Obě dvě výstavy byly otevřeny pro účastníky festivalu a hosty, výstava v Cube gallery je určena také pro veřejnost. Instalace výstav proběhla ve spolupráci mezi pořadateli a Českým centrem.Protože výstavní prostory nebyly tak velké, jako pro výstavu v Aténách, tak tam některá díla – z rozhodnutí organizátorů –  nebyla vystavena.

Českou republiku zastoupili na festivalu básnířky Simona Racková a Kateřina Racková, Pavel Piekar byl zastoupen jako básník a zároveň otevíral výstavu v Cube gallery a vedl komentovanou prohlídku o historii SČUG Hollar  a o grafickým technikách se zaměřením na barevný linoryt.
Pavel Piekar
vystavují Mikoláš Axmann, Karel Beneš, Jan Blaha, Šimon Brejcha, Dušan Černý, Petr Fiala, Petr Hampl, Pavel Holeka, Tomáš Hřivnáč, Ditta Jiřičková, Martin Mulač, Petr Palma, Pavel Piekar, Martin Raudenský, Zuzana Růžičková, Jiří Slíva, Ladislav Sýkora, Petr Štěpán, Hana Šuranská, Jana Šindelová, Eva Vlasáková, Bohunka Waageová

16. 9. | Zažít město jinak |WORKSHOP A KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA | Černý humor

Smetanovo nábřeží – to je oč tu běží ♥

V sobotu 16.9. proběhnou sousedské slavnosti -> Zažít město jinak: Smetanovo nábřeží 2023
 Součástí programu jsou i akce v Galerii Hollar:
• ukázka grafických technik / průběžně mezi 14:00 a 16:00
• komentovaná prohlídka výstavy ČERNÝ HUMOR od 17:00
Poprvé v rámci sousedských slavností Zažít město jinak ožije velká část Smetanova nábřeží, a to přímo před domy č.o. 2 – 6 . V sobotu 16. 9. se zde na jednom místě potká zábava, design, umění, hudba a výborné jídlo i pití.