Aktuality

AFRODITA DNES katalog

Vážení přátelé,

v Galerii Hollar je k dispozici – k prohlédnutí i zakoupení – katalog právě probíhající výstavy AFRODITA DNES, kterou můžete navštívit v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR v Praze 1 na Národní 3.

Počet stran: 109 stran

Mikoláš Axmann, Karel Beneš, Jan Blaha, Šimon Brejcha, Dušan Černý, Petr Fiala, Michal Gabriel, Petr Hampl, Pavel Holeka, Tomáš Hřivnáč, Ditta Jiřičková, Martin Mulač, Josef Mžyk, Petr Palma, Pavel Piekar, Martin Raudenský, Zuzana Růžičová, Jiří Slíva, Ladislav Sýkora, Jana Šindelová, Petr Štěpán, hana Šuranská, Eva Vlasáková, Bohunka Waageová

Cena: 350 Kč

Vydalo Nakladatelství Academia v r. 2021.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA | PŘÍTOMNOST | SO 25. 9. 2021 v 15 h, Galerie Zázvorka

Vážení přátelé,

srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy

PŘÍTOMNOST

s kurátorem Miloslavem Polcarem

v sobotu 25. 9. 2021 v 15 h

v Galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují

 

Jiří Anderle, Pavla Aubrechtová, Mikoláš Axmann, Martin Böhm, Šimon Brejcha, Jana Budíková, Jindřich Faktor, Lenka Falušiová, Petr Fiala, Věra Geislerová, Vladimír Gebauer, Josef Hampl, Hana Hamplová, Helena Horálková, Pavel Hora, František Hodonský, Xénia Hoffmeisterová, Vojtěch Hrubant, Boris Jirků, Ditta Jiřičková, Dušan Kállay, Svatopluk Klimeš, Jiří Kornatovský, Iva Krupicová, Ondřej Michálek, Martin Mulač, Petr Nikl, Eduard Ovčáček, Květa Pacovská, Pavel Piekar, Miloslav Polcar, Lubomír Přibyl, Emanuel Ranný, Martin Raudenský, Michael Rittstein, Jiří Samek, Jaroslava Severová, Pavel Sivko, Jiří Sozanský, Hana Storchová, Vladimír Suchánek, Aleš Svoboda, Marie M. Šechtlová, Jana Šindelová, Milena Šoltészová, Jakub Špaňhel, Pavel Trnka, Kristina Vašíčková, Martin Velíšek, Lenka Vilhelmová

Více informací: http://hollar.cz/aktuality/vernisaz-31-7-2021-v-14-h-pritomnost-galerie-zazvorka/

Fotogalerie: http://hollar.cz/fotogalerie/pritomnost/

Výstava potrvá do 10. 10. 2021.

 

Těšíme se na vás,

Galerie Hollar a Galerie Zázvorka

Smuteční oznámení

Vážení přátelé, kolegové,

s hlubokou lítostí oznamujeme, že nás v sobotu 11. 9. 2021 ve věku 95 let opustila výjimečná kolegyně Naděžda Synecká. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu 25. 9. 2021 v 11 hodin v kapli sv. Václava.

Upřímnou soustrast rodině, všem přátelům a kolegům,

Sdružení českých umělců grafiků Hollar

 

Nadezda Synecka - parte

VERNISÁŽ Mladá grafika : GENERACE 201503–201707 | 15. 9. 2021 v 17 h

Vážení,

srdečně vás zveme na zahájení výstavy

.

Mladá grafika : GENERACE 201503–201707

 Martin Bőhm – Lenka Falušiová – Vojtěch Hrubant – Robin Kaloč – Martin Mulač – Lenka Štěpaníková

.

Kdy: středa 5. 9. 2021 v 17 h v Galerii Hollar

Kurátorka výstavy: Barbora Vlášková

Výstava potrvá do 10. 10. 2021.

Facebook: https://www.facebook.com/events/884479378830051/

.

Doprovodný program:

Sobota 18. 9. 2021 v 17 hodin – komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Barborou Vláškovou / prohlídka je součástí ZAŽÍT MĚSTO JINAK

Úterý 5. 10. v 17 hodin – komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Barborou Vláškovou. Ba

Originální interpretování vlastních forem a tvůrčích přístupů, zaujetí principy experimentálních i klasických grafických technik v nových polohách či uplatnění svébytných námětů charakterizuje současnou tvorbu mladé generace, která se již, jak by mohl název zavádět, nepohybuje ve studentské kategorii, nýbrž se jedná o umělce s jasně formulovaným výtvarným názorem a mnohými výstavními zkušenostmi. Tuto skutečnost podtrhuje i symbolika podnázvu výstavy, sestavená z členských čísel, jež nás směřuje k informaci, že se jedná o generaci mladých výtvarníků, která vstoupila do Sdružení českých umělců grafiků Hollar mezi lety 2015–2017.

Společná výstava si neklade za cíl představit spojující článek v tvorbě šestice současných umělců stejné generace, ale naopak postihnout u každého z nich individuální povahu děl, reagujících na rozmanité inspirační zdroje a novou úroveň vnímání grafického média. Zastoupená díla z různých etap umělecké činnosti autorů reflektují proměny či naopak zakotvení vlastních ideálních výtvarných kompozic. Volné utváření monumentálních abstraktních konstrukcí, vztahy mezi krajinou a architekturou či detailní pojetí přírodních struktur, symbolické i narativní náměty nebo témata melancholického a kontroverzního charakteru náleží do okruhu zájmů, jimiž se tato generace intenzivně zabývá a zpracovává v zcela neotřelé formě.

(Barbora Vlášková, kurátorka výstavy)

.

Výstava je pořádána za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.

ZAŽÍT MĚSTO JINAK 18. 9. 2021 v Galerii Hollar

Vážení přátelé,

Přiďte k nám a našim sousedům ZAŽÍT MĚSTO JINAK.
  .
ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2021
sobota 18. 9. 2021
 .
U nás se můžete těšit na výstavu GENERACE 201503–201707 (Martin Bőhm, Lenka Falušiová, Vojtěch Hrubant, Robin Kaloč, Martin Mulač a Lenka Štěpaníková) a komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy Barborou Vláškovou ♡
.

 .

SMETANOVO NÁBŘEŽÍ — DIVADELNÍ — KROCÍNOVA — KAROLÍNY SVĚTLÉ — BETLÉMSKÁ — ANENSKÉ NÁMĚSTÍ
  .
Milí sousedé, v sobotu 18. 9. vás srdečně zveme na Smetanovo nábřeží a do okolních ulic. Můžete se těšit na umělecké instalace, komentované prohlídky výstav a rotundy, koncerty, performance v divadle, umělecké a řemeslné workshopy pro děti i dospělé nebo třeba autorská čtení ze života.
  .
Program pro vás připravuje multikulturní dům SmetanaQ a mimo naši galerie se do programu zapojilo mnoho výborných podniků z okolí Smetanova nábřeží:

 .

Bistro No.19, Café Karolínka, Čapadlo, Deelive Design Store, Divadlo Na zábradlí, Duende, Galerie Fasáda, Galerie Hollar, Kavárna Slavia, Knihkupectví a galerie K-A-V-K-A, Perfumed Prague, Starokatolická církev – farnost Svatý Kříž, SmetanaQ, SmetanaQ Cafe & Bistro, SmetanaQ Showroom, Život 90 a jednotliví designéři ze SmetanaQ.
Přijďte zažít centrum Prahy 1 jinak.
  .
Děkujeme pořadatelům za přizvání a těšíme se na viděnou!
Galerie Hollar

NOVÍ ČLENOVÉ SČUG HOLLAR | 2021

Vážení,

s radostí vám představujeme nové členy Sdružení českých umělců grafiků Hollar, kteří byli přijati v roce 2021.

Hana Mičková, Ester Tajrychová, Michala Gorbunovová, Barbora Heřmanová, Milan Starý, Peter Kollár, Eduardo Lara

Členové komise v r. 2021: Barbora Vlášková, Lenka Vilhelmová, Jaroslava Severová, Jiří Hanuš, Robin Kaloč

 

Hana Mičková

.

Ester Tajrychová

 

Michala Gorbunovová

.

Barbora Heřmanová

.

Milan Starý

 

Peter Kollár

.

Eduardo Lara

 

 

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA 2. 9. v 17:30 | Hledání neopakovatelnosti

Vážení,

srdečně vás zveme na

KURÁTORSKOU KOMENTOVANOU PROHLÍDKU

výstavy HLEDÁNÍ NEOPAKOVATELNOSTI

monotyp na cestě k novým podobám

ve čtvrtek 2. 9. 2021 v 17:30 v Galerii Hollar

s Jiřím Bernardem Krtičkou, kurátorem výstavy

 

Těšíme se na vás,

Galerie Hollar

Monotyp_pozvanka

VERNISÁŽ Hledání neopakovatelnosti | ST 18. 8. 2021 v 17 h

Vážení,

srdečně vás zveme ve středu 18. 8. v 17 hodin na zahájení výstavy

HLEDÁNÍ NEOPAKOVATELNOSTI

Monotyp na cestě k novým podobám

 

Mikoláš Axmann, Šimon Brejcha, Eva Čapková, Patrik Hábl, Oldřich Hamera, Šárka Hrouzková, Čestmír Janošek, Robin Kaloč, David Linek, Ondřej Michálek, Martin Mulač, Jaromíra Němcová, Eduard Ovčáček, Berenika Ovčáčková, Miloslav Polcar, Dana Puchnarová, Romana Rotterová, Zuzana Růžičková, Miloš Sláma, Vladimír Suchánek, Pavel Šlegl, Lenka Vilhelmová

 

Kurátor výstavy: Jiří Bernard Krtička

Výstava potrvá do 12. 9. 2021.

Doprovodný program: 2. 9. v 17: 30 – komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy

Facebook: https://www.facebook.com/events/1511271279213008

 

Těšíme se na vás,
Galerie Hollar

Monotyp_pozvanka

 

Podstatou monotypu je přenos primárního obrazu jediným a neopakovatelným otiskem na definitivní podložku. V minulosti byl výchozí obraz zpravidla nanášen na hladkou tiskovou desku a otisk pořizován v tiskařském lisu. Moderní doba přinesla  rozmanité autorské postupy, z nichž některé pracují s reliéfní tiskovou matricí, jiné se naopak obejdou bez použití lisu. Motivací umělců pro práci s otiskem  obrazu jsou  jemná strukturace barevných ploch, měkká obrysová linie, záměrné rozostření kontur a další specifické výtvarné efekty.  Výsledek otisku závisí na složení a hustotě barvy, materiálu, z něhož se tiskne, materiálu podložky a zejména na metodě provedení.

Monotyp se v evropském kontextu poprvé objevil v 17. století v díle italského umělce Giovanniho Benedetta Castiglioneho, na dlouhou dobu upadl téměř v zapomenutí, byl vzkříšen v druhé polovině 19. století a s nástupem moderních výtvarných směrů prošel obdobím nového rozmachu. Z velkých osobností moderního umění, které se zabývaly monotypií, lze namátkou zmínit Edgara Degase, Paula Gauguina, Henriho Matisse, Pabla Picassa či Marca Chagalla. V českém umění byl průkopníkem monotypie na počátku 20. století Tavík František Šimon, její největší rozkvět však spadá do období informelu čtyřicátých až šedesátých let a je těsně spojen s dílem Josefa Istlera a Vladimíra Boudníka.

Výstava Hledání neopakovatelnosti je patrně první přehlídkou svého druhu, představující monotypovou tvorbu v díle současných českých umělců. Zahrnuje práce celkem 22 autorů napříč generacemi, kteří se věnují monotypii v přítomnosti, anebo se jí zabývali v určitém období své tvorby. Díky tomu nabízí též určitý retrospektivní pohled, naznačující vývoj českého monotypu v období šesti dekád od počátku šedesátých let k dnešku. Výstava prezentuje široké spektrum výtvarných názorů i autorských přístupů k monotypii,  které navzájem spojuje společný rys – fenomén jedinečného otisku – a záměr vytvořit na principu otisku originální a neopakovatelné výtvarné dílo.

Monotypie byla v minulosti obvykle považována za mezní typ grafické techniky, protože monotypy vznikaly takřka výlučně v tiskařském lisu.  Kritikové však poukazovali na skutečnost, že postrádá definiční vlastnost grafiky, neboť neumožňuje reprodukovat více otisků stejné kvality. Mezi teoretiky umění je tak odedávna veden nerozhodnutelný spor, zda monotyp je spíše mezním případem grafiky, nebo speciální metodou malby. Jak výstava dokládá, dnešní umělci vyvinuli řadu autorských metod, které umožňují pořídit jedinečný otisk obrazu bez lisu i bez ručního tisku. Tento nesporný fakt budí naději, že se přiblížil den, kdy monotyp bude konečně uznán jako plnohodnotná umělecká disciplína.

(JBK)

VERNISÁŽ Afrodita dnes | 2. 9. 2021, Akademie věd ČR

Vážení,

dovolujeme si vás pozvat na zahájení výstavy

AFRODITA DNES

výstava členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar a hostů

ve čtvrtek 2. 9. 2021 v 17 hodin

Prosíme všechny návštěvníky vernisáže, aby si připravili certifikát o prodělaném očkování nebo potvrzení o platném negativním Covid testu. Děkujeme za pochopení.

v Galerii Vědy a umění Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1)

Facebook: https://www.facebook.com/events/371310124593838/

 

Zastoupení autoři SČUG Hollar:

Mikoláš Axmann, Karel Beneš, Jan Blaha, Šimon Brejcha, Dušan Černý, Petr Fiala, Petr Hampl, Tomáš Hřivnáč, Ditta Jiřičková, Martin Mulač, Josef Mžyk, Petr Palma, Pavel Piekar, Martin Raudenský, Zuzana Růžičová, Jiří Slíva, Ladislav Sýkora, Jana Šindelová, Petr Štěpán, hana Šuranská, Eva Vlasáková, Bohunka Waageová

 

Kurátoři: Jan Bažant, Pavel Piekar

Architekt výstavy: Pavel Kolíbal

 

Výstava bude zpřístupněna do 22. 10. 2021 každý všední den od 10 do 18 hodin.

 

Těšíme se na vás,

Galerie Hollar a Akademie věd ČR

Afrodita dnes pozvánka