Grafici živě s Alenou Laufrovou

Několik fotek z dalšího večera z cyklu Grafici živě – tentokrát s Alenou Laufrovou, 26. 3. 2025.

Přes kontinent – Across the Continent

Srdečně zveme na zahájení výstavy japonské a české současné grafiky s názvem Přes kontinent – Across the Continent v Galerii PORT 1560 v Českém Krumlově

Vernisáž proběhne 5. 4. 2025 od 16h  v Galerii PORT 1560.

Výstava potrvá do 1. 6. 2025.

——

Společný projekt členů Spolku výtvarných umělců grafiků Hollar a japonských výtvarníků s názvem „Přes kontinent“ nabídne výběr současné grafické produkce obou zemí, zejména díla vytvořená technikami dřevorytu a linorytu. Díla českých umělců neusilují o prvoplánové přiblížení specifickému orientálnímu umění, ale svým charakterem, výrazovými prostředky, invencí a precizním provedením konvenují s individuálním japonským stylem. Výstava tudíž nestaví českou a japonskou tvorbu do konfrontační pozice, nýbrž se snaží o vedení dialogu mezi oběma grafickými soubory.
Umělecká scéna Dálného východu čerpá z vlastních bohatých kulturních tradic do současnosti. Výtvarně-řemeslná kvalita, dekorativnost a ikonografie, zaměřená zvláště na figurální a florální motivy či krajinné scenérie, charakterizují orientální tvorbu napříč staletími. Vliv japonské estetiky a umění na evropskou kulturu byl patrný především na přelomu 19. a 20. století. V českém umění se dostává do popředí se secesním hnutím a dodnes inspiruje výtvarníky v mnoha kulturních oblastech.

FRANTIŠEK HODONSKÝ; Pod ostřím dláta

Vernisáž výstavy: úterý 1. 4. 2025 od 17 h v Galerii Hollar

Kurátor výstavy: Jiří Machalický

Výstava potrvá do:  27. 4. 2025

Komentovaná prohlídka s autorem: 16. 4. 2025 od 17h


František Hodonský tvoří s mimořádným citem pro barevné vztahy, vychází z hlubokého prožitku krajiny, z přemýšlení nad jejími proměnami v průběhu ročních i denních dob. Má vyhraněný smysl pro její skladbu, rytmus a prorůstání vrstev.  Zajímá ho její vývoj, složení a vzájemné prostupování sil ovládajících přírodu. S krajinou se musí dokonale sžít, aby zachytil její charakter a pronikl pod její povrch. Umí zdůraznit její základní rysy, které vyjadřuje jednoduchými znaky, do nichž se soustřeďuje jeho poznání.
Dokáže vystihnout její stavbu včetně zásahů člověka nebo naopak ztvárnit takřka nepostižitelné procesy, způsobující její vývoj závisející na  různorodých, neustále se proměňujících podmínkách.  Příroda se mu stala celoživotní inspirací a v úzké souvislosti s ní se vyvíjí i jeho charakteristický projev. Ten se někdy přibližuje geometrické abstrakci, když má krajina pevně dané body.  Jindy se však jeho malba naopak uvolňuje a stává se lehkým záznamem dojmů, kdy se barevné skvrny volně přelévají, aby vystihly nikdy neustávající děje.  Jeho tvorba připomíná svým charakterem hudbu, v níž se zákonitosti kompozice prolínají s  proměnami rytmu a plynutím melodie.
František Hodonský se po celý život věnuje také grafice. Zprvu vyzkoušel nejrůznější klasické techniky, ale nejčastěji využívá možnosti dřevořezu, v němž  sochařskými dláty postupně odrývá dřevotřískové desky a v malém nákladu vytváří několikabarevné tisky.  Předem musí mít jasnou představu, matrici již pochopitelně nelze opravovat. Grafické listy vytvářené tímto postupem působí neobyčejně živě, promítá se do nich umělcovo gesto spojené s poznáním přírody.
Stejně poutavé jako dřevořezy jsou i samotné matrice se zdůrazněnou strukturou, které František Hodonský často vystavuje s tisky, takže diváci mohou nahlédnout do jeho dílny a sledovat celý tvůrčí proces.  Jeho malířskému cítění vyhovuje také litografie, do níž se promítá cit pro ostré barevné kontrasty i jemné  přechody barevných tónů, pro vystižení rytmu i „architektury“ krajiny, pro její nikdy nekončící vývoj.

Jiří Machalický, kurátor výstavy

Těšíme se na Vaši návštěvu, 

Galerie Hollar

Grafici živě s Alenou Laufrovou

Příští středu 26. 3. od 18:30h  se můžete těšit na další setkání z cyklu Grafici živě – tentokrát s Alenou Laufrovou.

 

Těšíme se na Vás!

Fotogalerie: PŘES SEBE / Podoby současné koláže

Vernisáž: 5. 3. 2025 

Trvání výstavy: do 30. 3. 2025

Kurátor: Jaromír Typlt

Foto: Jan Veselý

Jubilanti Hollaru 2025 v Mariánské Týnici!

Výstava Jubilanti Hollaru se každé dva roky stěhuje do Muzea a galerie Severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Je tomu tak i letos. K vidění jsou kromě děl vystavených na lednové výstavě v Galerii Hollar i další práce některých autorů.

Výstava potrvá od 4. 3. do 6. 4. 2025

Grafici živě: Jana Šindelová

Tento čtvrtek, 6. 3. 2025 od 18:30 se můžete těšit na další večer z cyklu Grafici živě, tentokrát bude hostkou Jana Šindelová.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Galerie Hollar

Kostkanová Adéla

Adéla Kostkanová

(∗1986 Prague, Czech Republic)

Lives and works in Prague.

Member of Association of Czech Graphic Artists since 2022.

https://www.instagram.com/adela.kostkanova/

.

EDUCATION

2020 – Master Studies on Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, UMPRUM, Intermedial Art (Jiří David, Milan Salák)

2019 – Master Studies on Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, UMPRUM, The Guest Artist Programme Nina Beier, Sláva Sobotovičová)

2018 – Master Studies on Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, UMPRUM, The Guest Artist Programme (David Majklovič, Sláva Sobotovičová)

2015 – 2016 – Bachelor Studies on Academy of Fine Arts in Prague, AVU, New Media (Anna Daučíková, Radim Langer) 2014 – 2018 – Bachelor Studies on Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, UMPRUM, Intermedial Art (Jiří David, Milan Salák)

2010 – 2012 Master Studies on Charles University, Catholic Theological Faculty, Major – History of Arts

2011– Master Studies on Albert – Ludwigs – University Freiburg, Major – History of Arts

2007 – 2010 Bachelor studies on Charles University, Catholic Theological Faculty, Major – History of Arts

2009 – Bachelor studies on University of Vienna, Major – History of Arts

.

EXHIBITIONS

2022 – Díra ve stázi, Pragovka Gallery, Prague

2022 – X-tá vlna, N-tá dávka, výstava diplomantů UMPRUM, Prague

2021 – Memento mori, Art gallery chez xefo Barcelona

2021 – Grafika roku 2020, Císařská konírna Pražského hradu, Prague

2020 – Outsourcing, Prague

2019 – SIN RUMBO FIJO, Palacio Horcasitas de Balmaseda, Bilbao

2019 – LETO RIP, Galerie svatého Havla, Mladá Boleslav

2019 – Bez jasného směru, Galerie HYB4, Prague 2019 – Zverimex, Pragovka, Prague

2019 – Kolben Open 6, Prague

2019 – Workshop, Hunt Kastner Gallery, Prague

2018 – Horror Vacui, UKG Gallery, Český Krumlov

2017 – Litografická dílna UMPRUM, Městská knihovna v Praze, Prague

2017 – Divočina, Vnitroblock, Prague

2017 – Krása spasí svět, UKG Gallery, Český Krumlov

2016 – Krumlove, UKG Gallery, Český Krumlov

2016 – Kočka?, Galerie 1,2,3,4, Petrohradská, Prague

2015 – Pokoje, Cihelná 4, Prague

2015 – Festival Kruh, Ústí nad Labem

2015 – Krumlove, UKG Gallery, Český Krumlov

.

SOLO EXHIBITIONS

2021 – Impusy, Galerie Stará radnice, Vyšší Brod

2019 – Deconstruction and Fragmentation of Pussycat , AHS studio, Prague

2018 – Kokoni, Městská knihovna v Praze, Prague

PŘES SEBE / Podoby současné koláže

Vernisáž výstavy: středa 5. 3. 2025 od 17 h v Galerii Hollar

Kurátor výstavy: Jaromír Typlt

Vystavující: Pavla Aubrechtová, Šimon Brejcha, Oldřich Hamera, Josef Hampl, Ditta Jiřičková, Svatopluk Klimeš, Jiří Kolář, Jan Měřička, Miloslav Polcar, Aleš Svoboda, Jana Šindelová, Andrea Tachezyová, Jaromír Typlt, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková

Výstava potrvá do 30. 3. 2025.

________________________

Výstava nazvaná krátce a zároveň mnohovýznamně „Přes sebe” chce narušit a zpochybnit běžné představy o tom, jak „vypadá” koláž. Poté, co technika koláže ve 20. století zásadně přispěla k rozvinutí výtvarného jazyka kubismu, dadaismu, surrealismu, pop artu a dalších směrů moderního umění, stala se doslova majetkem všech – a rychle zplaněla. Nekonečná opakování stále týchž „překvapivých” setkání vedou spíš k pocitu únavy, pochopitelně rostoucímu, čím častěji na takové koláže divák naráží v obrazovém doprovodu časopisů a knih, na výstavách amatérského umění, a dnes samozřejmě v nejrůznějších digitálně upravovaných podobách.

Nabízí vůbec koláž ještě jiné možnosti? Čtrnáct výtvarníků zastoupených na výstavě „Přes sebe” se pokouší vrátit k samotným základům této techniky, k postupům vytrhávání a nového přeskupování. Připomíná, že koláž byla ve 20. století přínosná právě tím, že odkrývala nové a zajímavé vztahy mezi prvky původně zcela nesourodými, nespojitými, nesjednotitelnými, které začaly být najednou kladeny „přes sebe”.

Většina zúčastněných autorů přitom vychází ze zkušenosti s grafickými technikami, v základě tedy s „otisky”, jež mohou mít různý původ – a mohou se mezi sebou různým způsobem střetávat nebo vrstvit. Zastoupená díla tak kladou “přes sebe” tvary čistě přírodní nebo objevené na pomezí mezi světem technologickým a biologickým, samozřejmě se tu ale objevuje práce s více či méně zřetelnými grafickými prvky – písmem, notami apod. Na výstavě se představí Pavla Aubrechtová, Šimon Brejcha, Ditta Jiřičková, Svatopluk Klimeš, Jan Měřička, Miloslav Polcar, Aleš Svoboda, Jana Šindelová, Andrea Tachezyová, Lenka Vilhelmová a Eva Vlasáková. Zařazeny byly i práce několika autorů už nežijících – Oldřicha Hamery, Josefa Hampla a Jiřího Koláře. Zvláštním účastníkem výstavy je na základě využitého básnického textu i Jaromír Typlt.

Jaromír Typlt, kurátor výstavy

Těšíme se na Vás, 

Galerie Hollar