JEDNACÍ ŘÁD ČLENSKÉ SCHŮZE

Členská schůze Spolek českých umělců grafiků HOLLAR ze dne 24. dubna 2025, ve znění usnesení členské schůze Spolku českých umělců grafiků HOLLAR byl přijat tento

JEDNACÍ ŘÁD


Čl. 1 Veřejnost se může jednání Členské schůze Spolku českých umělců grafiků HOLLAR účastnit; schůze se však může usnést, že jednání schůze nebo jeho část je neveřejné.


Čl. 2 Zahájení a řízení schůze
(1) Schůzi zahajuje pověřený člen Výboru Spolku českých umělců grafiků HOLLAR (dále jen „Schůze“), který
a) jako předsedající řídí jednání schůze,
b) zjišťuje a oznamuje schůzi do jejího zahájení údaj o počtu na schůzi přítomných členů spolku.
(2) Po zahájení schůze převezme řízení jednání schůze stávající předseda Výboru Spolku, nebo pověří řízením schůze některého ze členů výboru Spolku.


Čl. 3 Orgány schůze
(1)
Schůze zvolí z přítomných členů spolku veřejným hlasováním tyto orgány sněmu:
a)
zapisovatel schůze,
b)
předsedající schůze,
c)
tříčlenná volební komise
d)
dvoučlenná revizní komise schůze (kontrola průběhu schůze vč. hlasování)


Čl. 4 Volební komise
(1) Působnost, počet členů a způsob rozhodování volební komise upravuje volební řád Spolku.


Čl. 5 Revizní komise
(1) Revizní komise kontroluje průběh schůze, kontroluje způsob hlasování na schůzi o podaných návrzích, případně na výzvu předsedy schůze pomáhá se sčítáním hlasů členů Spolku na schůzi. Ve smyslu čl. 13 tohoto jednacího řádu a dále rozhoduje o podaných námitkách účastníků členské schůze.


Čl. 6 Pořad jednání schůze
(1) Po zvolení orgánů schůze schvaluje schůze pořad svého jednání podle návrhu, který je uveden v pozvánce na schůzi.
(2) Schůze se může na základě návrhu předsedajícího usnést bez rozpravy na změně pořadí projednávání jednotlivých záležitostí zařazených na pořad jednání dle pozvánky.


Čl. 7 Projednávání jednotlivých záležitostí a podávání návrhů
(1)
Jednotlivé body zařazené na pořad jednání schůze, jakož i další záležitosti, o nichž má schůze rozhodnout, uvádí osoba pověřená svolavatelem schůze nebo jiný navrhovatel (dále jen „navrhovatel“);
(2)
Nestanoví-li tento jednací řád jinak, zahájí předsedající po vystoupení navrhovatele rozpravu
(3)
K projednávané záležitosti lze podat návrh na zamítnutí návrhu nebo pozměňovací návrh.
(4)
Návrhy podle odstavce 3 se podávají v rozpravě; usnáší-li se schůze o projednávané záležitosti podle tohoto jednacího řádu bez rozpravy, podávají se návrhy podle odstavce 3 písemně k rukám předsedajícího schůze.
(5)
Navrhovatel může až do závěrečného hlasování podle čl. 15 vzít svůj návrh zpět, a to buď ústně nebo písemným podáním předaným předsedajícímu schůzi.


Čl. 8 Rozprava
(1) Členové spolku a veřejnost se hlásí do rozpravy písemně u předsednictva sněmu nebo v průběhu jednání sněmu zdvižením ruky. Písemné přihlášky mají přednost.
(2) Při zahájení rozpravy oznámí předsedající přihlášené řečníky. Předsedající uděluje slovo řečníkům v pořadí, ve kterém se o ně písemně přihlásili, a poté udělí slovo ostatním přihlášeným. Navrhovateli udělí předsedající slovo během rozpravy, kdykoliv o to požádá; to samé platí v případě, že člen Spolku chce vzít zpět jím přednesený návrh.
(3) Kdo není přítomen na jednání v okamžiku, kdy je mu uděleno slovo, ztrácí pořadí a v rozpravě může vystoupit pouze na základě nové přihlášky.
(4) Chce-li se rozpravy zúčastnit předsedající, předá řízení jednání schůze jinému členovi výboru a předsednictva schůze.
(5) Řečnická doba v rozpravě nesmí přesáhnout pět minut; schůze se může v jednotlivém případě bez rozpravy usnést o prodloužení řečnické doby.
(6) V téže věci lze v rozpravě vystoupit jen jednou;
(7) člen spolku má mluvit k projednávané věci; odchyluje-li se od ní nebo překročí-li stanovenou řečnickou dobu (odstavec 5), předsedající jej na to upozorní a volá jej k věci. Vybočuje-li člen spolku svým projevem z mezí slušnosti, předsedající jej na to upozorní a volá jej k pořádku. Nevedlo-li dvojí upozornění k nápravě, odejme předsedající řečníkovi slovo.
(8) Řečník nesmí být v rozpravě nikým přerušován, s výjimkou oprávnění předsedajícího podle odstavce 7.

Čl. 9 Faktická poznámka
(1) Člen Spolku se může přihlásit zdvižením ruky k faktické poznámce, kterou reaguje na průběh rozpravy; za faktickou poznámku se považuje i procedurální návrh týkající se způsobu projednávání některého bodu. Faktickou poznámkou však nelze uplatňovat věcná stanoviska k projednávané záležitosti. Člen Spolku, který se přihlásil k faktické poznámce, dostane slovo přednostně, avšak bez přerušení vystoupení toho řečníka, který právě mluví.
(2) Přednesení faktické poznámky, jakož i případná odpověď na ni nesmí překročit dobu dvou minut.
(3) Nejde-li o faktickou poznámku nebo o odpověď na faktickou poznámku, anebo překročí-li člen Spolku dobu pro jejich přednesení podle odstavce 2, odebere mu předsedající slovo; toto rozhodnutí předsedajícího o odnětí slova je konečné.


Čl. 10 Ukončení rozpravy a její opětovné otevření
(1) Předsedající rozpravu ukončí, nejsou-li do rozpravy přihlášeni další řečníci. Předsedající může sněmu navrhnout, aby se usnesl z časových důvodů na ukončení rozpravy i v případě, že nejsou splněny podmínky uvedené v předchozí větě; o ukončení rozpravy se sněm usnáší bez rozpravy. (2) Sněm se může bez rozpravy usnést na opětovném otevření rozpravy, a to až do zahájení hlasování o usnesení k projednávané záležitosti. Rozprava je opětovně zahájena též tehdy, ujme-li se slova před tímto hlasováním člen představenstva. Pro ukončení opětovně zahájené rozpravy se použije ustanovení odstavce 1 obdobně.


Čl. 11 Hlasování
(1) Schůze rozhoduje o každém návrhu, včetně návrhů procedurálních, hlasováním, které řídí předsedající; předsedající je povinen upozornit, že bude přikročeno k hlasování.
(2) Procedurální návrhy předkládá schůzi ke hlasování předsedající a návrhy k jednotlivým bodům pořadu jednání předseda nebo pověřený předsedajícím, a to tak, že zopakuje přesné znění návrhu, o němž se bude hlasovat.
(3) Hlasuje se veřejně, pokud se sněm bez rozpravy neusnese na hlasování tajném.
(4) Každý člen Spolku, který se hlasování zúčastní, má jeden hlas.
(5) Předsedající dá hlasovat nejprve pro návrh, a poté proti návrhu.
(6) Po ukončení hlasování vyhlásí předsedající jeho výsledky tak, že sdělí počet hlasů odevzdaných pro návrh a proti návrhu a počet členů Spolku, kteří se hlasování zdrželi; poté předsedající ohlásí, zda byl nebo nebyl návrh přijat.
(7) Je-li výsledek veřejného hlasování zcela zřejmý, není třeba zjišťovat přesný počet většinových hlasů; to neplatí, pokud se schůze k námitce navrhovatele bez rozpravy usnese, aby bylo při zjišťování a vyhlašování výsledku hlasování postupováno podle odstavce 6.


Čl. 12 Schválení návrhu
(1)
Návrh byl schůzí schválen (přijat), hlasovala-li pro něj nadpoloviční většina přítomných členů Spolku, to platí i v případě voleb orgánů schůze podle čl.3.


Čl. 13 Námitky
Každý člen může vznést při hlasování nebo bezprostředně po něm námitku proti průběhu nebo výsledku hlasování; o takové námitce rozhodne bez odkladu revizní komise (čl. 5 odst. 1). O námitce proti rozhodnutí revizní komise se usnese bez rozpravy členská schůze, pokud námitka byla podána alespoň dvaceti členy Spolku.


Čl. 14 Zápis z jednání členské schůze
(1) Výbor Spolku zabezpečí do jednoho měsíce po skončení členské schůze zápis z jednání (dále jen „zápis“).
(2) Zápis podepisují členové předsednictva schůze, členové návrhové revizní komise.
(3) Odmítne-li některá z osob uvedených v odstavci 2 zápis podepsat, musí uvést i důvod, který ji k tomu vedl.


Čl. 15 Uveřejnění
(1)
Předseda Výboru Spolku uveřejní tento jednací řád do 10 dnů před konáním členské schůze na webových stránkách Spolku, případně jej na žádost jednotlivých členů Spolku odešle na jejich emailovou adresu nebo osobně předá v Galerii Hollar po předcházející domluvě.


Čl. 16 Účinnost
(1)
Tento jednací řád nabývá účinnosti bezprostředně po jeho schválení členskou schůzí.

Praha, dne 7. dubna 2025

SČUG HOLLAR

Zast. Ing. Pavel Piekar
Předseda Spolku