Suchánek Vladimír

ak. mal. Vladimír Suchánek

Datum narození: 12. 2. 1933 (Nové Město nad Metují).

Vladimír Suchánek zemřel ve věku 87 let 25. 1. 2021.

Umělecké vzdělání: 1952–1954 Pedagogická fakulta Karlovy univerzity v Praze (prof. C. Bouda, K. Lidický a M. Salcman). 1954–1960 Akademie výtvarných umění v Praze (grafická speciálka prof. V. Silovského)

Vladimír Suchánek byl členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar od roku 1969, po revoluci se zasloužil o znovuobnovení spolku i získání zpět výstavních prostro Galerie Hollar na Smetanově nábřeží v Praze. Od roku 1995 až do roku 2015 byl předsedou spolku, poté mu byl udělen titul Čestného předsedy SČUG Hollar.

Umělecká činnost: Je činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, známkové tvorby a exlibris.

E-shophttp://hollar.cz/product-category/suchanek-vladimir/

 

Výběr samostatných výstav:

Do roku 2014 uspořádal 157 samostatných výstav v České republice i v zahraničí – v Holandsku, Belgii, Německu, USA, Japonsku, Švédsku, Dánsku, Polsku a na Slovensku.

 

Výběr účasti na výstavách:

Zúčastnil se téměř 300 výstav, mimo jiné mezinárodních bienále grafiky – Lublaň, Krakov, Paříž, Terst, Grenchen, Buenos Aires, Frechen, Bradford, Biella, Rijeka, Segovia, Tokio, Heidelberg, Norimberk, Malbork, Lodž, Frederikshavn, Berlín, Miami, Toronto, Fredrikstad a Peking.

 

Ceny vyznamenání:

1997 –  jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem v Salcburku 2006 – uděleno státní vyznamenání – medaile Za zásluhy v oblasti umění Za svou tvorbu získal celkem 31 významných cen.

 

Zastoupen ve sbírkách:

Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Art Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek u nás i v zahraničí.