ŠIMON BREJCHA : KOMPOST
Vernisáž: ST 5. 2. 2020 v 17 h v Galerii Hollar
Výstava potrvá do 1. 3. 2020.
Kurátorka výstavy: Eva Bendová
Doprovodný program: ST 12. 2. 2020 v 17 h – komentovaná prohlídka výstavy s Šimonem Brejchou a Evou Bendovou
Fotografie: http://hollar.cz/fotogalerie/simon-brejcha-kompost/
Tisková zpráva: TZ Šimon Brejcha – Kompost
Facebook: Šimon Brejcha : Kompost
.
Co zbylo, dej na kompost. V kompostu může zetlít a následně pohnojit půdu. Vzejde nová úroda. Kompost je ideálním místem pro odkladiště starého pro vznik nového. Kompost je shromaždištěm „rostlinných“ zbytků, kompost je hromada biologického odpadu, ale taková, že za patřičný čas, s patřičnou péčí obohatí plody vzešlé z kompostem pohnojené půdy.
Kompost je „organický prostředek pro zlepšení půdy obsahující stabilizované organické látky a živiny získaný řízeným biologickým rozkladem směsi“. Kompost je součástí zahrady. Kompost může být součástí myšlení – metaforou způsobu odkládání myšlenek, zrání myšlenky, její očisty odkládáním na hromadu, živinou v případě jejich nového zrodu.
Kompost jako metafora je výstavou výtvarného uvažování posledních 15 let grafika Šimona Brejchy. Grafika je tvůrčí a technologický proces s výsledkem tisku – otisku. Cesta k definitivnímu otisku, který umělec prohlásí za své reprezentativní dílo, je nesena tvůrčím procesem odrážejícím se v kresbách, tiskových záznamech, zkušebních tiscích, tiskových zkouškách a výsledcích, které nedozrály, výsledcích, které přezrály, výsledcích, které byly předstupněm k něčemu ještě lepšímu.
Kompost jako výstava je pohledem do tvůrčího procesu umělce, jehož reprezentací je ve většině případů index. Index jako znak, „který je v přímém vztahu a kontaktu s označovaným objektem“. Obraz – znak, obraz nekreslený, obraz – otisk objektu. Otisk nalezené struktury, otisk přírodní existující formy.
Po otištění získává obrazová struktura v díle Šimona Brejchy charakter znaku – indexu, zůstane-li otisk struktury přímým otiskem. Může mít ale i charakter symbolu, založeném na konvenci čtení otištěné struktury s dodatečně přidanými významy, které upřesní název, nebo následná práce s otiskem ve formě destrukce ploch, dokreslení, skládání či koláže. Může mít i charakter znaku – ikon založeném na podobnosti s objektem a vzniklém opět následným zapojením otisku do dalších souvislostí nebo v případě kresby. Indexové čtení grafického obrazu však v práci Šimona Brejchy převažuje. Otisk přímé reality. Hmatatelné prosté struktury. Co jej obohacovalo, ukáže jedině „kompost“. | Eva Bendová
.
.
FIGURA
Jiří Altmann, Jiří Anderle, Jiří Brázda, Karel Demel, Petr Hampl, Eva Hašková, Helena Horálková, Vojtěch Hrubant, Tomáš Hřivnáč, Boris Jirků, Jan Kavan, Oldřich Kulhánek, Ladislav Kuklík, Oldřich Kulhánek, Michal Novák, Jaroslava Pešicová, Zdeněk Strouhal, Vladimír Suchánek, Lenka Štěpaníková, Pavel Trnka
Vernisáž: 15. 1. 2020 v 17 h
Výstava potrvá do 17. 2. 2020
Kurátor: Jan Kavan
Místo konání: Galerie Na Hradě, Hradec Králové
Fotografie: http://hollar.cz/fotogalerie/figura-galerie-na-hrade-hk/
Výstava je pořádána SČUG Hollar a Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové
GRAFIKA ROKU 2019, 25. CENA VLADIMÍRA BOUDNÍKA
Nadace Hollar Vás srdečně zve na
26. ročník celostátní soutěžní výstavy
GRAFIKA ROKU 2019
a
25. ročník
CENY VLADIMÍRA BOUDNÍKA
Výstava se koná
28/01 – 22/02/2020
otevřeno denně 10:00-19:00
Obecní dům v Praze
nám. Republiky 5, Praha 1
Těšíme se na Vás!
—–
GRAFIKA ROKU je významný kulturní projekt představující nejlepší současnou grafickou uměleckou tvorbu v Čechách za předešlý rok. Každoročně v rámci celostátní soutěžní výstavy prezentujeme výběr nejlepší soudobé umělecké grafické tvorby v České republice. Soutěž od roku 1994 představuje a zpřístupňuje rozmanitou grafickou tvorbu napříč obory, technikami a generacemi, a to jak laické, tak odborné veřejnosti. Grafika roku je jedinečná platforma, která upozorňuje na vývojové tendence, propojuje studenty, akademiky, teoretiky a etablované umělce a umožňuje tak jejich přímý dialog.
Cena Vladimíra Boudníka je prestižní ocenění za umělcův celoživotní přínos grafice. Cena byla doposud udělena Ladislavu Čepelákovi, Daliboru Chatrnému, Aleně Kučerové, Janu Kubíčkovi, Eduardu Ovčáčkovi, Janu Měřičkovi, Květě Pacovské, Michalu Cihlářovi, Marii Blabolilové, Jiřímu Anderlovi, Jaroslavě Severové, Lubomíru Přibylovi, Vojtěchu Kováříkovi, Zdeňku Sýkorovi, Mikoláši Axmannovi, Františku Hodonskému, Jiřímu Lindovskému, Oldřichu Kulhánkovi, Zbyňku Janáčkovi, Jindřichu Růžičkovi, Daliboru Smutnému, Karlu Malichovi, Josefu Hamplovi a Lence Vilhelmové.
Akce probíhá pod Záštitou primátora hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky.
video pozvánka: VIDEO POZVÁNKA ZDE
fcb: https://www.facebook.com/GrafikarokuCZ/?ref=bookmarks
web: www.grafikaroku.cz