9.8. od 17 hod | VERNISÁŽ | Světlo a stín

SVĚTLO A STÍN

• vernisáž 9.8. od 17:00 v Galerii Hollar
• kurátor Jaroslava Severová
• do 3.9.2023
Světlo – stín je na počátku vytváření obrazu, který chce na rovině základní plochy vytvořit iluzi objektu a prostoru. Je vlastní oběma technikám, grafice i fotografii. Záleží pak na autorovi, co si z nich vybírá, co je pro jeho sdělení důležité.
Fotografie může být inspirací, základem, který je možné interpretovat, převyprávět různými grafickými technikami. Už samotné rozhodnutí, jakou klasickou techniku zvolit, proměňuje smysl zobrazovaného sdělení. Prostorový obraz, vytvořený světlem a stínem, se může měnit na linie nebo body, a prostor je pak konstruován překrýváním čar a ploch.
Zajímavá je poměrně častá inspirace fotografií detailu, který pak může být i zjednodušován až ke geometrické abstrakci. Zdá se, že jde stejně často o detaily technické, jako organické.
Fotografie se někdy zdá být jistotou v zachycení okamžiku, ulpívajícího pohledu, zvěčnění chvíle. Někteří vystavující autoři ale okamžik, chvíli, tvar, zmnožují, zdůrazňují trvání, nebo jinde naznačují pohyb, proměny situace. S popřením jednoho znázorněného okamžiku je možné vystavět sdělení o proměnách stejného, o násobení jednotlivého, o časovém průběhu.
Mísení technik je dnes samozřejmostí. Některé vystavené grafiky jsou založené na kontrastu fotografie a kresby, nebo otisku a kresby, mechanického – technického a spontánního – přirozeného.
Výstava ukazuje některé z možností pohybu mezi dvěma technikami. Chce zdůraznit jak důležité a cenné je rozhodnutí jednotlivých autorů, co a jak chtějí sdělit. Je možné se radovat a těšit se z rozmanitosti a otevřenosti k dalším novým možnostem, jak a proč obrazy vytvářet.
Jaroslava Severová
Těšíme se na setkání ♥