Publikace

Česká grafika XX. století

Vydal: SČUG HOLLAR

V r. 1997, váz., 325 str.

EAN: 9788090240506

ISBN: 978-80-902405-0-6

Původní cena 1.250,- Kč

Nyní: 550,- Kč

Dostupná v naší galerii nebo na objednávku.

Publikace představuje českou grafickou tvorbu dvacátého století v celé její šíři a bohatosti. Přínosem knihy je koncepce obrazové části, která uvádí jednotlivé autory chronologicky podle data narození. Poskytuje tak přehledný obraz vývoje moderní grafiky a dosahuje tím překvapivých generačních vazeb. Publikace se vztahuje k vývoji SČUG Hollar a zároveň zahrnuje také autory, kteří se nikdy nestali jeho členy a přitom hráli nebo hrají důležitou úlohu v celkových souvislostech. Zdůrazňuje rozhodující umělecké proudy a směry od symbolismu přes expresionismus, kubismus, sociální umění dvacátých let, neoklasicismus, Skupinu 42 a svobodně experimentující projev šedesátých let až po dnešní dobu. Přispívá ke zdůraznění postavení grafiky v českém umění a zároveň naznačuje význam „Hollaru“ pro její vývoj. V historické části jsou reprodukována díla z Grafické sbírky Národní galerie. Na ni navazuje kapitola věnovaná současnosti, v níž se přece jen klade důraz na členy spolku nebo osobnosti spojené s jeho činností.

 

česká grafika xx.stol small

Eros v evropské grafice v průběhu století

Vydal: SČUG HOLLAR

V r. 1999, 189 str.

Publikace je k dispozici v české i anglické verzi.

EAN: 9788090240513

ISBN: 8090240518

Původní cena 500,- Kč

Nyní: 250,- Kč

Dostupná v naší galerii nebo na objednávku.

Kniha uvádí české autory, kteří se inspirovali a inspirují erotikou, do kontextu s evropskou grafikou a zároveň upozorňuje na vysokou estetickou kvalitu uměleckých děl. Kniha je doplněna bohatým černobílým i barevným obrazovým materiálem.

eros small

MEZI UMĚNÍM A ŘEMESLEM – katalog

MEZI UMĚNÍM A ŘEMESLEM

VYPRODÁNO

publikace k výstavě Mezi uměním a řemeslem : grafické techniky ve stoleté historii SČUG Hollar v Národním technickém muzeu

 

 

Katalog představuje všechny grafické techniky.

Autoři textů: Jan Kavan, Pavel Pohlreich, Jiří Altmann, Pavel Piekar, Berenika Ovčáčková, Jaroslava Severová, Lenka Vilhelmová

 

Náklad: 300 ks

Počet stran: 64

ISBN: 9-788070-372975

Vydavatel: SČUG Hollar ve spolupráci s Národním technickým muzeem

 

Cena: 200 Kč / Klub přátel Hollaru 150 Kč

 

Publikace je k dostání v Galerii Hollar. (V případě žádosti o zaslání publikace se na nás, prosím, obraťte na telefoní číslo či e-mail uvedený v sekci Kontakty.)

 

 

 

HOLLAR DNES – katalog

HOLLAR DNES

Publikace k stejnojmenné výstavě v Obecním domě (13. 10. 2017 – 20. 1. 2018)

 

Náklad: 450 ks

Texty: Blanka Stehlíková, Vladimír Suchánek, Pavel Piekar

Katalog představuje současnou tvář Sdružení českých umělců grafiků Hollar, které v tomto roce slaví sté výročí od svého založení.

 

ISBN: 9-788090-373945

Vydavatel: SČUG Hollar

 

Cena: 400 Kč / Klub přátel Hollaru 300 Kč (1 ks)

 

Publikace je k dostání v Galerii Hollar. (V případě žádosti o zaslání publikace se na nás, prosím, obraťte na telefoní číslo či e-mail uvedený v sekci Kontakty.)

Fenomén drsnosti

Fenomén drsnosti / Česká strukturální grafika

The roughness phenomenon / Czech structural graphic art

Vydavatel: Nadace Hollar, Praha

Rok vydání: 2016

Autor: Jiří Bernard Krtička

Jazyk: český, anglický

Formát: 297 x 210 mm

Vazba: V2

Počet stran: 60

Ilustrace: 50 barevných reprodukcí

ISBN: 978-80-906630-0-8

Předmětová hesla: umělecká grafika, grafické techniky, česká grafika 20. – 21. století

Cena: 250,– Kč bez DPH (nejsme plátci DPH)

Poštovné: 60,– Kč

Objednávky: katerina@hollar.cz

 

Anotace:

Dvojjazyčná kniha z oboru dějin umění je první syntetickou studií o fenoménu české strukturální grafiky, která je objevem Vladimíra Boudníka, nejosobitějšího grafika druhé poloviny 20. století. Inspirativní síla nové metody zasáhla mnoho dalších umělců, z nichž někteří ji obohatili o vlastní originální postupy. Vývoj české strukturální grafiky nebyl přerušen předčasnou Boudníkovou smrtí, střídáním uměleckých trendů, ani koncem 20. století. Její nevyčerpatelný výtvarný potenciál se projevuje i v aktuální grafické tvorbě.

Umělci: Vladimír Boudník, Zdeněk Beran, Šimon Brejcha, Eva Čapková, Patrik Hábl, Oldřich Hamera, Josef Hampl, Jan Hladík, Jenny Hladíková, Jaroslav Hořánek, Jaroslav Hovadík, Dalibor Chatrný, Ludmila Jandová, James Janíček, Čestmír Janošek, Robin Kaloč, Jan Koblasa, Radoslav Kratina, Lubomír Krupka, Alena Kučerová, Antonín Málek, Pavel Nešleha, Eduard Ovčáček, Lubomír Přibyl, Dana Puchnarová, Romana Rotterová, Pravoslav Sovák, Vladimír Suchánek, Pavel Sukdolák, Jaroslav Šerých, Antonín Tomalík, Miloš Urbásek, Jiří Valenta, Aleš Veselý, Lenka Vilhelmová, Karel Vysušil, Rudolf Alois Zörner.

Autor analyzuje Boudníkovo dílo z hlediska inovací tradičních grafických technik a materiálů, soustavně mapuje českou strukturální grafiku druhé poloviny 20. století a sleduje její přesah do umění 21. století. Rozdílné přístupy ke zhotovení strukturálních matric dokládá početnými snímky a charakterizuje šest typů strukturálních grafických metod.  V druhé části knihy přináší 37 uměleckých medailonů, z nichž každý obsahuje reprodukci grafického listu, základní biografická data, charakteristiku autorovy tvorby a jeho původního přínosu v oblasti strukturální grafiky.