Manojlín Martin

Datum narození: 1. 6. 1972 v Ostrově

Člen SČUG Hollar: od r. 2015

E-shophttp://hollar.cz/product-category/manojlin-martin/

(Další grafické listy Martina Manojlína jsou k dispozici přímo v Galerii Hollar.)

 

 

Studia:

1990-1995 – studium výtvarné výchovy na PF UJEP v Ústí nad Labem pod vedením Prof. Miloše Michálka a Mgr. Aloise Kračmara (diplomová práce – soubor velkoformátových suchých jehel – Trávy)

Od roku 1993 – účast na výstavách a soutěžích u nás i v zahraničí, samostatné výstavy u nás (Praha, Plzeň, Litvínov, Kutná Hora, Liberec a další), v zahraničí Polsko (Katowice), Čína (Šanghaj, Peking, Tianjin).

 

Ocenění:

4x na Trienále exlibris Chrudim (jednou dokonce Grand Prix)

2x Grafika roku Praha  (1x cena v kategorii B/formáty tisku do velikosti A4/ a 1x čestné uznání v téže kategorii)

2x Cena města Sint-Niklaass v Belgii – tato soutěž je pokládána za nejvýznamější světovou soutěž exlibris a Cena města je hlavní cenou v soutěži, udělovanou v rámci dané grafické techniky

další ceny, čestná uznání a certifikáty v Polsku, Rusku, Číně, Kanadě a Turecku

 

Martin Manojlín se věnuje ve své grafické tvorbě technikou tisku z výšky – převážně linorytu v kombinaci s dřevořezem a tiskem z různých strukturálních materiálů. Jedná se většinou o mnohabarevné soutisky z několika matric a tisk je značně komplikovaný, takže autor tiskne všechny listy výhradně sám. Při tisku již vymyslel řadu vychytávek a inovací technologií, které užívá autorsky jen on sám. V rámci tematiky se můžeme v jeho pracech setkat s polohou abstraktní a na druhé straně i s polohou realistickou. V obou polohách nachází inspiraci v přírodě, hudbě, literatuře, přičemž ta přírodní tematika hodně dominuje. Martin Manojlín se zabývá jak volnými grafickými listy, tak exlibris. Někdy spojí několik grafických listů dohromady a vytvoří pro sběratele soubor grafických listů s originálně řešeným grafickým přebalem, takže vzniká vlastně jakási bibliofilie bez literárního textu. Úplně prvním souborem byl v roce 1996 soubor 5grafik Putování světem J.R.R.Tolkiena a na toto navázal a v posledních letech vydal soubory: Křídla, Stáří a Mládí, UNDERWAVE I a II, Proudnice a nyní přichází s úplně novým souborem Den a Noc.