Eva Hašková : Mezi nebem a zemí (Galerie Hollar) | Přítomnost (Galerie Zázvorka)

EVA HAŠKOVÁ : MEZI NEBEM A ZEMÍ

Vernisáž: ST 21. 7. 2021 v 17 h

Kurátor výstavy: Jan Kavan

ST 28. 7. 2021 od 17 h – komentovaná prohlídka výstavy s Evou Haškovou

Doba trvání: 22. 7. – 15. 8. 2021

Facebook: https://www.facebook.com/events/2941632339450844

Fotografie: http://hollar.cz/fotogalerie/eva-haskova-mezi-nebem-a-zemi-2/

Co v dobách minulých lidský um a píle vymyslely, to dnes musí moudrost a píle uchovat. Tohle si poznamenal v říjnu roku 1786 šestatřicetiletý Goethe v Benátkách, zaujat a okouzlen tím, s čím se na své první cestě na jih setkává a co jeho geniální vnímavost vyztužená vzdělaností klade na místo hodnotově nejvyšší. Vědomí toho, jak křehké a snadno a rychle a nenávratně zničitelné jsou věci a stavy hodné lidského úsilí, je – myslím si – podstatným rysem práce Evy Haškové. Virtuózní expresivní kresbou, modulovanou a harmonizovanou jemnou barevností, k nám poutavě, většinou vážně – ale občas také s nekřičícím humorem a chápavou ironií – promlouvají její grafiky. Promlouvají o věcech života, o těch skutečných, ne o těch uměle, s módní krátkozrakostí a krátkodechostí, se ziskuchtivou účelovostí a podbízivou líbivostí atakujících naše smysly a peněženky. Takřka přesně po 150 letech od chvíle, kdy si Goethe zapsal obdivnou a výchovnou větu v Benátkách, poznamenal český spisovatel a novinář v jednom ze svých esejů, že velkoměsto odnaučuje vidět. Dnes by se divil, kde všude je rozptylování a plýtvání přítomno v naší každodennosti, čím vším nám zakrývají věci vskutku podstatné, kam až ono velkoměsto, řečeno obrazně, proniklo a proniká. Umění, to skutečné, má dnes o to těžší, ale zároveň myslím o to významnější úkol: učit vidět. A to samozřejmě nejen v doslovném smyslu tohoto slova. Takto chápáno má umění dneška – pokud se nerozmělní v módních pózách – kromě jiného funkci obrannou a záchovnou; chrání nás – a chrání v nás schopnost rozlišovat. A ubezpečuje nás, kromě jiného o tom, že krása stále ještě činí svět bezpečnějším. Eva Hašková je v tom nejlepším smyslu slova hodnotově konzervativní, konzervativní ve smyslu Goethovy poznámky citované v úvodu. Suverénní výtvarný výraz, jimž se tato poetická konzervativnost projevuje, přesvědčivě a poutavě dotvrzuje smysl a význam jejího díla.

Bohuslav Holý


 

PŘÍTOMNOST

výstava Sdružení českých umělců grafiků Hollar a hostů

.

Jiří Anderle, Pavla Aubrechtová, Mikoláš Axmann, Martin Böhm, Šimon Brejcha, Jana Budíková, Jindřich Faktor, Lenka Falušiová, Petr Fiala, Věra Geislerová, Vladimír Gebauer, Josef Hampl, Hana Hamplová, Helena Horálková, Pavel Hora, František Hodonský, Xénia Hoffmeisterová, Vojtěch Hrubant, Boris Jirků, Ditta Jiřičková, Dušan Kállay, Svatopluk Klimeš, Jiří Kornatovský, Iva Krupicová, Ondřej Michálek, Martin Mulač, Petr Nikl, Eduard Ovčáček, Květa Pacovská, Pavel Piekar, Miloslav Polcar, Lubomír Přibyl, Emanuel Ranný, Martin Raudenský, Michael Rittstein, Jiří Samek, Jaroslava Severová, Pavel Sivko, Jiří Sozanský, Hana Storchová, Vladimír Suchánek, Aleš Svoboda, Marie M. Šechtlová, Jana Šindelová, Milena Šoltészová, Jakub Špaňhel, Pavel Trnka, Kristina Vašíčková, Martin Velíšek, Lenka Vilhelmová

 

Vernisáž – 31. 7. 2021 v 14 h

Místo konání: Galerie Zázvorka, Na Zadomí 1210, Nové Město nad Metují (Městské muzeum Nové Město nad Metují)

Doba trvání: 31. 7. – 10. 10. 2021

Kurátor: Miloslav Polcar

Pořádá Sdružení českých umělců grafiků Hollar ve spolupráci s Městským muzeem Nové Město nad Metují.

Fotografie: http://hollar.cz/fotogalerie/pritomnost/

 

Snahou výstavního projektu je představit veřejnosti současnou tvorbu členů SČUG Hollar.

Toto sdružení patří společně s UB a spolkem Mánes k jedněm z nejstarších, více než sto let trvajících uměleckých spolků v Čechách.

SČUG HOLLAR si dokázalo udržet po dobu svého trvání tradici a rovněž dokázalo dále rozvíjet a reinterpretovat umělecké grafické postupy, odpovídající současnému myšlení a technologickým postupům.

Pro výstavu jsou soustředěny grafické listy autorů několika generací. Střídají se tu klasické grafické postupy s digitálními tisky s experimenty v různých kombinovaných technikách, od drobných formátů až po rozměrné tisky.

V pestrém názorově i formálně různorodém přehledu má tak divák příležitost shlédnout v průřezu současnou, přítomnou podobu tvorby členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Vědomí sounáležitosti, být ve společenství, které jednotlivce neomezuje, ale znamená kontakt, příležitost k setkávání a porovnávání výsledků, vedlo SČUG HOLLAR k pozvání na výstavu i některé hosty, zejména ze spřízněného sdružení Umělecká beseda.

 Miloslav Polcar, kurátor výstavy