XXIX. FESTIVAL KOMORNÍ GRAFIKY | vernisáž středa 6.12.2023

Výstava v Galerii Hollar

XXIX. FESTIVAL KOMORNÍ GRAFIKY

vernisáž: středa 6.12.2023 v 17 hod

termín výstavy: 7.12. – 23.12.2023 | út-ne 10-12 13-18 hod

komentovaná prohlídka: 20.12.2023 v 17 hod

kurátor výstavy: Pavel Piekar

CENY ZA KOMORNÍ GRAFIKU

Cenu Sdružení českých umělců grafiků Hollar získala Marie Michaela Šechtlová.

Cenu Nadace Hollar získal Martin Velíšek.

Cenu Spolku sběratelů a přátel exlibris získala Daniela Benešová.

Mikoláš Axmann, Pavla Aubrechtová, Daniela Benešová, Libor Beránek, Jan Blaha, Dušan Černý, Karel Demel, Dagmar Dolíhalová, Filip Gabrhelík, Vladimír Gebauer, Jiří Hanuš, Barbora Heřmanová, Jan Holoubek, Pavel Hora, Zbyněk Hraba, Tomáš Hřivnáč, Nanako Ishida, Said Ismail, Zbyněk Janáček, Jarmila Janůjová, Eva Jakubcová, Lenka Kahuda Klokočková, Svatopluk Klimeš, Jan Kocman, Peter Kollár, Markéta Králová, Alena Laufrová, Mira Macík, Martin Manojlín, Ondřej Michálek, Martin Mulač, Lubomír Netušil, Pavel Piekar, Miroslav Pošvic, Martin Raudenský, Josef Saska, Marek Sibinský, Miloš Sláma, Jiří Slíva, Tereza Smetanová, Marie Šechtlová, Lenka Štěpaníková, Eva Vápenková, Martin Velíšek, Kateřina Vítečková, Eva Vlasáková, Lenka Vojtová, Magdalena Vovsová, Bohunka Waageová

 

Komorní grafika

Prosincová výstava je v Galerii Hollar pravidelně věnována Festivalu komorní grafiky. Tradice, která vznikla v devadesátých letech, je pro nás stále aktuální, a tak ji nehodláme měnit.

Komorní formát byl v minulosti pro grafiku typický. Vycházel z toho, že grafika byla určená především jako knižní ilustrace, a byla tím pádem limitovaná velikostí knihy. Italský humanista a typograf Aldo Manunzio, který založil a vedl v Benátkách tiskařskou dílnu, vymyslel koncem 15. a na počátku 16.století malý kapesní formát knih, který tiskl ve velkých nákladech, čímž zajistil, že kniha začala čtenáře všude doprovázet – jak na cestách, tak i doma. A grafici, kteří jeho knihy ilustrovali, se museli tomuto trendu přizpůsobit. Komorní grafika má i dnes omezující formát A4, výjimečně A3 a ve vánočním čase je tedy pro naše návštěvníky také vítaným vánočním dárkem.

Zvolená technika a úroveň řemeslné zručnosti je pro malý formát samozřejmá, a ještě důležitější než ve formátu velikém – grafik si chybnou čáru jednoduše nemůže dovolit.

Necháme na vašem posouzení, jak se vám nové grafiky našich členů budou na výstavě komorní grafiky líbit.

Pavel Piekar

Komorní grafika_pozvánka.indd Komorní grafika_pozvánka.indd