Grafika v době koronaviru – Martin Salajka

Grafika v době koronaviru – zní heslo již několik týdnů připravovaného projektu Nadace Hollar. Postupně jsme oslovili několik výtvarníků a ptáme se, jak se mají a na čem právě pracují.
 
Martin Salajka
„Kvůli karanténě byla zrušena výstava v prostějovské Rainbow Gallery. Docela jsem se na tu výstavu těšil, rád vystavuji na Moravě. Vždy se setkám s některým ze spolužáků z uherskohradišťské SUPŠ a měla přijet i celá rodina, neteře, bratra a matku jsem neviděl od října a ještě asi dlouho neuvidím. Nedopadlo i pár rozjednaných obchodů a nějaké osobní věci. V noci nemůžu spát kvůli bolesti zubu. Do toho strach a nejistota. Takže nejprve dost výrazný psychický propad. Po pár dnech letargie jsem se naštěstí vzchopil. Jednak, protože mě čeká v září výstava v Trafo Gallery, na které mi hodně záleží a taky abych nezcvokl ze strachu ze znechucení politikou a z nemožnosti žít normální život. Jo – bojím se. Jak moc bude epidemie vážná, existenční strach. Všechno je naráz víc nejisté. A jediná věc, která mi vždycky zabrala na všechny nejistoty a úzkosti které sebou život nese, je ponor do tvorby, pohyb v přírodě. Takže maluji, kreslím, dělám si návrhy na grafiku, chystám matrice, dotiskl jsem nějaké barevné linoryty. Rybařím a užívám si probouzející se přírodu.
Podařilo se mě dostat do stavu, kdy mám tolik práce, že nevím co dřív a nějak jsem vytěsnil všechny – strachy nějak to dopadne.
Stejně žádný člověk nikdy neví, kdy ta smrt přijde, dýchá nám na záda, jen na to neustále zapomínáme. Hlavně se tím strachem nenechat svázat, nepromarnit život a nerozmělnit ho ve zbytečnostech.“
 
_DSC0912 1 18 42 55 _DSC0886 _DSC0888